303112345
Počasie
Správy Új szó
Elhunyt Anna Karina francia színésznő, Jean-Luc Godard egykori múzsája
Elhunyt Anna Karina francia színésznő, Jean-Luc Godard egykori múzsája Hegedűs Norbert 2019. 12. 15., v - 16:48
Anna Karina
Friss ikon
Off
Törzs

A dán származású színész- és énekesnő, egykori fotómodell 79 évesen, rákbetegségben hunyt el szombaton egy párizsi kórházban jelenlegi férjével, Dennis Berry amerikai rendezővel a betegágyánál - közölte ügynöke vasárnap.

Anna Karina távozásával egyik legendáját veszítette el a francia film - hangsúlyozta részvétnyilvánításában Franck Riester francia kulturális miniszter.

A színésznő 1940. szeptember 22-én született a dániai Aarhus mellett Hanne Karin Bayer néven. Hányatott gyermekkor után, 17 évesen fotómodellként került Párizsba, ahol Coco Chanel adta neki az Anna Karina művésznevet. A lány többek közt Chanel és Pierre Cardin reklámjaiban szerepelt. Jean-Luc Godard az egyik ilyen reklámfilmben figyelt fel rá, amelyben Anna meztelenül, de a szappanhab által eltakarva feküdt egy fürdőkádban.

Godard elsőként a Kifulladásig című, később kultikussá vált filmjében kínált fel neki egy mellékszerepet, amelyet azonban Karina elutasított, mert egy jelenetben pucéran kellett volna szerepelnie. A modell végül Godard második egészestés filmjében, A kis katonában (1960) vállalt szerepet és az algériai háborúról szóló, később betiltott produkció forgatása közben kerültek meghitt kapcsolatba. A pár egy évvel később egybekelt, házasságuk 1967-ig tartott.

Karina és Godard összesen hét filmet forgatott együtt az 1960-as években, köztük Az asszony, az asszonyt, amelyben a színésznő egy sztriptíztáncost alakított, s amellyel Karina elnyerte az 1962-es berlini filmfesztivál legjobb női főszereplőnek járó Ezüst Medve-díját.

A színésznő ismertebb filmjei közé tartozik még a Bolond Pierrot, a Cléo 5-től 7-ig, az Apáca, a Közöny, a Kohlhaas Mihály, a Kínai rulett, az Utolsó nyár Tangerban. Godard-on kívül dolgozott más nagy rendezőkkel is, köztük Jacques Rivette-tel, Luchino Viscontival vagy Rainer Werner Fassbinderrel. Szerepelt Mészáros Márta Olyan mint otthon (1979) című filmjében is.

Bevezető

Elhunyt Anna Karina Ezüst Medve-díjas francia színésznő, a francia újhullám egyik arca, Jean-Luc Godard volt felesége, aki a világhírű rendező filmjeiben alakította legismertebb szerepeit.

December közepén nyári gumikon autózott, árokban végezte
December közepén nyári gumikon autózott, árokban végezte Hegedűs Norbert 2019. 12. 15., v - 16:02
r
Friss ikon
Off
Törzs

A BMW X5 sofőrje Rozsnyó felől tartott Kassa fellé nyári gumikon, mikor egy egyhe balos kanyarban megcsúszott, áttörte a korlátot és az árokba borult.

A férfi szervezetében nem mértek alkoholt és nem is sérült meg.

A rendőrség vizsgálja a baleset körülményeit.

Bevezető

A rendőrség figyelmezteti a sofőröket, hogy itt a legfőbb ideje lecserélni a nyári gumikat.

Törzs

A 34 éves, hímesházai születésű Michelisz pályafutása legnagyobb sikerét érte el Sepangban a WTCR bajnoki címének megszerzésével, 2017-ben az akkor még túraautó-világbajnokságnak (WTCC) nevezett sorozatban volt második.

A 14 körös sepangi zárófutamot Michelisz kezdte a pole pozícióból, mellőle pedig riválisa, Esteban Guerrieri (Honda) startolt. A rajtnál az argentin pilóta azonnal elment Michelisz mellett, akit a harmadik helyről induló spanyol Mikel Azcona (Cupra) is megelőzött az első kanyarban. A magyar versenyző aztán még egy pozíciót veszített a svéd Johan Kristofferssonnal (Volkswagen) szemben, majd a versenybíróság egy kicsúszott autó műszaki mentésének az idejére a pályára küldte a biztonsági autót.

A safety car a negyedik kör végén állt ki a mezőny elől, és az élen száguldó négyes, Guerrieri, Azcona, Kristoffersson, valamint Michelisz óriási csatába kezdett, amelynek során szinte csak millimétereken múlt, hogy a versenyautók ne érjenek össze, vagy hogy valamelyik versenyzőnek fel kelljen adnia a futamot. Egy környi küzdelem után Azcona állt az élre, őt Kristoffersson követte, Guerrieri pedig folyamatosan lassulni kezdett, s előbb Michelisz, majd szinte az egész mezőny elment mellette. Mint kiderült, az argentin versenyzőnek műszaki problémája volt, csapatrádión azt közölte, hogy vége a futamának, és bár a boxból arra bíztatták, hogy ne adja fel, a nyolcadik körben már 10. volt, és a folytatásban egyre hátrébb csúszott.

Michelisznek így egyetlen feladata maradt, mégpedig az, hogy célba érjen, ezt pedig az ötödik pozícióban haladva teljesítette is a magyar pilóta, aki ezzel megszerezte a WTCR bajnoki trófeáját.

Az idényzáró futamot Kristoffersson nyerte, Azcona ért célba másodikként, az olasz Kevin Ceccon (Alfa Romeo) pedig harmadikként.

Michelisz ebben a szezonban 30 futamból ötöt nyert meg, és végül 370 ponttal, 21 pontos előnnyel lett világkupa-győztes.

"Egészen hihetetlen, hogy megcsináltuk, pedig ez a malajziai záró hétvége nagyon trükkös volt a három futammal, a váltakozó időjárási körülményekkel, és mindennel, ami a pályán történt" - nyilatkozta a verseny után Michelisz. "Ez a siker a csapaté, a családomé, a barátaimé, és az összes magyar szurkolóé, aki az elmúlt több mint tíz évben mögöttem állt" - tette hozzá a WTCR új bajnoka.

Bevezető

Michelisz Norbert, a Hyundai magyar pilótája nyerte a túraautó-világkupa (WTCR) idei szezonját, miután az idényzáró malajziai futamon összetettbeli riválisa műszaki hiba miatt nem szerzett pontot, a magyar versenyző pedig ötödik lett.